Monday, April 14, 2008

Evo v6itlused

Peale Hugo on Ladina-Ameerikas veel yks koloriitne kuju: Boliivia president Evo Morales. Boliivial on ligi paarisaja iseseisvusaasta jooksul olnud yle 70 presidendi, endine cocalero (kokakasvataja) Evo on esimene indiaanlane sellel ametikohal. Oma rahuliku olekuga j2tab ta igatahes sympaatsema mulje kui tatti pritsiv Venezuela president. Kerge tal aga ei ole, kuna hetkel tuleb muuhulgas v6idelda Boliivia yhtsuse, koka kasvatamise ja k6rgm2estikus jalgpalli m2ngimise eest.



K6ige olulisem teema on muidugi ... FIFA keeld m2ngida jalgpalli aklimatiseerumata k6rgemal kui 2750 meetrit;) See t2hendaks, et Boliivia pealinnas (La Paz'i k6rgus 3660 m yle merepinna) l6ppeks vutim2ng 2ra. Esialgne keeld oli m6nev6rra madalam ja puudutas ka Kolumbia ja Ekuadori pealinnu, kuid see muudeti 2ra. T6estamaks, et h6redas 6hus saab vutti m2ngida, yhines Boliivia president (vanust 49 aastat) kohaliku tugevuselt teise vutiliiga klubiga, lisaks m2ngiti La Paz'is heategevusm2ng, kus osales ka Fidel Castro suur s6ber ning kokaiinis6ltlane Diego "Jumala K2si" Maradona. Nyyd plaanib Boliivia FIFA otsuse vaidlustada Shveitsis asuvas spordikohtus.



Teiseks probleemiks on see, et m6ned Boliivia provintsid, nende hulgas maagaasivarudest punnis Santa Cruz, tahavad v2lja kuulutada autonoomia. Vastav referendum toimub 4.mail sellel aastal. Olukord on ypris terav, lepituss6nu on 8elnud nii katoliiklik kirik kui Euroopa Liit. Oluliseimaks p6hjuseks autonoomiaks on t6en2oliselt see, et valgete elanikega rikkad provintsid ei taha enam m2gedes elavaid indiaanlaseid toita ja soovivad rohkem maksutulu endale saada.


Loomulikult ei saa m88da minna kokast. Paneme ennast korraks boliivlase/peruulase kingadesse: Kujutage ette, et eestlane on oma maal paartuhat aastat vilja/kartulit (viimast loomulikult v2hem aastaid;) kasvatanud, kui 2kki ytlevad Hiina ja muud idamaad, et see asi tuleb 2ra l6petada, kuna asiaadid joovad end viljast tehtud viinast surnuks. Kas me saaksime kurjaks? Boliivlased igatahes on kurjad, kuna koka ise ei ole veel kokaiin. Koka on nende jaoks pyha taim, mida on kasutatud aastatuhandeid enne kokaiini leiutamist/synteesimist. Kokalehed aitavad leevendada k6rgust6ve symptomeid, samuti leevendavad n2ljatunnet ja v2simust. Arenenud maailma pahede p2rast peab kannatama arengumaailm. Boliivia ja Peruu ei ole sellega n6us ning koka kasvatamine on erinevalt Kolumbiast siin legaalne. Hea ylevaate kokataimest ja sellega seotud probleemidest sai La Paz'i kokamuuseumis. P2rast sai yleval kohvikus limpsida koka6lut ja syya kokakooki.



Boliivia vasakp88ret v6ib tunda ja n2ha pea iga p2ev. Meie oleme seda 6nneks vaid telekast ja lehtedest n2inud. Streike ja teesulge toimub tihemini kui Prantsusmaal v6i Itaalias. Kui v2ikesel grupil boliivlastel on kehva, siis suudavad nad olemise kehvaks teha ka teistel. Lihtsaim moodus selleks on teesulg, millest ymbers6it v6ib t2hendada tervet p2evateekonda. Hetkel takistatakse liiklust La Paz'i, Cochabamba ja Santa Cruz'i vahel seet6ttu, et valitsus on keelanud toidu6li ekspordi (!?).
Homme on plaanis Valge Linn Sucre seljataha j2tta ning v6tta suund maailma yhte k6rgemasse linna Potosi'sse.

Marek


No comments: